لومن چیست ؟

لومن چیست ؟

لومن چیست؟

یکی از اصطلاحات برقی یکای شارژ نوری است که در زمینه رینگ لایت ، لامپ و لوازم روشنایی برای محاسبه میزان شدت نور استفاده میشود ،در حقیقت لومن‌برای شما واحد شارژ نوری و میزان روشنایی در نور پردازی با رینگ لایت را مشخص میکند،لومن در حقیقت میزان نور و روشناییست که از یک منبع نوری به میزان شدت یک کاندلا مخروطی(قطر نقطه روشنایی) به درجه زاویهٔ یک فضا استرادیان نورپردازی میشود.

لومن

کاربرد شارژ نوری لومن چیست؟

لومن مارو از شدت نورپرازی هر وسلیه روشنایی مطلع میکند که به ما دیدی از میزان روشنایی آن میدهد بگزارید با مثالی درک بهتری از اینکه لومن چیست و چه کاربردی دارد در ذهنتان نقش ببنیدفرض کنید قصد خرید چند لامپ ال ای دی برای خانه خود دارید خب مطمئنا هر بخش از نورپردازی خانه مثل نورپردازی اتاق خواب،نورپردازی پذیرایی،نورپردازی اشپزخانه،سرویس بهداشتی و مکان های دیگر خونه نیاز به روشنایی های متفاوتی دارند ،یعنی در پذیرایی امکان استفاده از یک لامپ ال ای دی کوچک نیست و برعکس در اتاق خواب معقول و منطقی نیست از یک لامپ پرنور و سایز بزرگ استفاده کرد زیرا که باعث اذیت شدنه چشمانتان خواهد شد و باید لامپ مناسب هر بخش از خونه به صورت هوشمندانه خریداری کنید.

شدت نور خروجی از رینگ لایت ها هم با همین مقدار اندازه گیری میشوند .

تفاوت لومن با وات

حال تفاوت لومن‌با وات و سایز لامپ چیست؟وات و سایز لامپ هیچی تاثیری در روشنایی یک لامپ ندارند! سایز و دیزاین لامپ به علاقه و سلیقه شما ربط دارد ، وات هم برای اینکه شما بدانید چه مقدار جریان کالای برق محصول فوق مصرف خواهد کرد،اصلی ترین موردی که شما را از میزان روشنایی یک وسیله روشنایی اگاه میسازد و درکی از اینکه چه مقدار نور را به محیط شما خواهد داد میدهد پس در نتیجه تعریفی علمی و در عین حال ساده آن میشود:

لومن‌میزان روشنایی لامپ است.

لومن چیست

نحوه محاسبه سریع روشنایی تقریبی

برای هر متر مربع محل مسکونی: 100 تا200 لومن، که معادل 10 تا 20 وات لامپ رشته ای / 3 تا 7 وات کم مصرف / 1.5 تا 3 وات ال ای دی می باشد.

برای هر متر مربع انبار: 50 تا 100 لومن / معادل 5 تا 10 وات لامپ رشته ای / 2 تا 3.5 وات کم مصرف / 1 تا 2 وات ال ای دی.

برای هر متر مربع فضای باز: 30 تا 60 لومن / معادل 3 تا 7 وات لامپ رشته ای / 1 تا 2 وات کم مصرف / 0.5 تا یک وات ال ای دی.

نور لامپ های مهتابی و کم مصرف تقریبا 4 برابر است.

نتیجه گیری: محاسبه تعداد لامپ مورد نیاز

ابتدا “شدت روشنایی” و شارنوری مورد نیازتون رو محاسبه کنید.

سپس با توجه به روشنایی خروجی لامپ مورد نظر، تعداد لامپ ها مشخص می شوند.

لومن در لامپ‌های led چه مفهومی دارد؟

موقع خرید led یا هر منبع نوری مانند رینگ لایت که با ال‌ای‌دی ساخته شده، اصطلاح مهمی که با آن روبه‌رو می‌شوید، لومن‌است. واقعیت این است که توان لامپ، چیزی را درباره مقدار روشنایی که از لامپ ساطع می‌شود، توضیح نمی‌دهد. برای اینکه بدانید یک LED چقدر می‌تواند فضا را روشن کند، باید به عدد لومن‌آن توجه کنید. عدد لومن در لامپ‌های led در قسمت اطلاعات آن، معمولاً در ابتدای لیست می‌آید.

یک رینگ لایت، چه عدد لومنی دارد؟

رینگ لایت‌ها با توجه به تعداد لامپ‌های led به‌کاررفته در آن‌ها عدد متفاوتی دارند. بنابراین میزان روشنایی آن‌ها با هم فرق دارد. این مهم است که هنگام خرید رینگ لایت به میزان لومن‌تولیدشده از آن توجه کنید.

برای فیلمسازان و ولاگرهایی که می‌خواهند سطح کیفی فیلم‌هایشان را یک مرحله ارتقا بدهند، رینگ لایت‌های ۴7 سانتی‌متری (۱8 اینچ) می‌تواند بهترین گزینه باشد. با توجه به اینکه اکثر این رینگ لایت‌ها ۴۸۰ لامپ led دارند، می‌توانند تا ۵۳۰۰ لومن، روشنایی ایجاد کنند. این عدد لومن، حجم زیادی از روشنایی را حتی در تاریک‌ترین فضاها به طبیعی‌ترین شکل، به‌وجود می‌آورد. اما اگر به روشنایی تا این جد زیاد نیاز ندارید، می‌توانید به رینگ‌لایت‌های با عدد کمتر فکر کنید.

یا خرید رینگ لایت مناسب می توانید به راحتی نور یک اتاق متوسط را فراهم کنید .

بهترین عدد لومن برای رینگ لایت چیست؟

پاسخ این سوال، کاملاً بستگی به کاربرد شما از رینگ لایت دارد. برای به‌دست آوردن عدد مناسب ، باید فضاهایی را که می‌خواهید با کمک رینگ لایت، روشن کنید، به‌خوبی بشناسید و میزان نور طبیعی موجود در آن‌ها را بررسی کنید. فضاهایی هستند که به نور بیشتری نیاز دارند. مثل فضاهای داخل اتاقی با نور کم و بدون پنجره یا فضاهایی مثل استودیوی عکاسی. در این موارد باید عدد بالاتری را انتخاب کنید.

در هنگام خرید رینگ لایت و تجهیزات نور پردازی حتما باید به این عدد توجه خاصی کنید این عدد خود یک نکته برای مقایسه رینگلایت ها با یکدیگر می باشد . توجه داشته باشید رینگ لایتی انتخاب کنید که عدد آن واقعی باشد چون در اکثر رینگ لایت های موجود در بازار ایران این عدد به صورت غیر واقعی گفته میشود که این موضوع خرید رینگ لایت را برای شما سخت می کند .

عدد لومن در رینگ لایت های اگمان به صورت واقعی می باشد و بر اساس تعداد ال ای ای های به کار رفته در هر دستگاه محاسبه شده است.

در آخر

شما موقع خرید رینگ لایت یا خرید لامپ led، به این عدد توجه می‌کنید؟

این مطلب توانست به سوالات شما درباره لومن‌در نورپردازی پاسخ دهد؟ لطفاً اگر سوالی دارید، در بخش نظرات بپرسید. 

ما حتماً به سوالات شما پاسخ می‌دهیم. برای آگاهی از قیمت و خرید هر رینگ لایت، با مرکز پشتیبانی فروشگاه اگمان 09336088335 در تماس باشید.

ما برای انتخاب مناسب‌ترین رینگ لایت، در کنار شما هستیم و به شما مشاوره خواهیم داد. 

اگر به دنبال رینگ لایت با شدت نور خوب و با کیفیت هستید ما پیشنهاد میکنیم حتما به این صفحه ما هم یک سر بزنید . 

محصولات اگمان