رینگ لایت چیست و انواع کاربردهای آن

رینگ لایت چیست

رینگ لایت چیست و انواع کاربردهای آن

رینگ لایت چیست ؟ اگر عکاس، یک وبلاگ نویس یا فردی هستید که تماس های ویدیویی زیادی برای کار خود برقرار می نماید، نورپردازی خوب برای شما ضروری است. بدون رینگ لایت، عکس های شما به صورت دانه دانه، بدون کیفیت، یا حتی سایه دار و تاریک به نظر می رسند. رینگ لایت ابزار ساده ای است که درخشش پراکنده آن می تواند شما را از تاریکی بیرون بیاورد تا حرفه ای تر به نظر برسید.

رینگ لایت چیست و انواع کاربردهای آن

رینگ لایت چیست ؟

رینگ لایت از یک حلقه تشکیل شده‌اند که روی آن با لامپ‌ های کوچک LED پوشیده شده است، کاربرد اصلی رینگلایت ها در عکاسی و فیلمبرداری در فضای داخلی است ، که در ضمینه های مختلف عکاسی پرتره ، عکاسی ماکرو ، عکاسی از غذا ، برای آرایشگاه ها ، بلاگر ها ، ولاگر ها و … در مجموع عکاسی یا فیلمبرداری که نمای نزدیک با سوژه باشه میشه استفاده کرد.

این منابع نور دایره‌ای شکل، معمولاً نوری بسیار تخت و بدون سایه ایجاد می‌کنند و ضمناً اگر به عنوان منبع نور اصلی در عکاسی پرتره استفاده شوند، کچ لایت یا بازتاب نور در چشمی که از آن‌ها حاصل می‌شود شکلی دایره‌ای و فوق العاده دارد که روح و زندگی به چهره سوژه می‌بخشد.

اما دلیل اینکه این نورها را به صورت حلقوی می‌سازند این است که بتوانید لنز دوربین را در میان آن قرار دهید. یعنی در واقع منبع نورانی، دورتادور لنز قرار می‌گیرد. این دقیقاً برخلاف اتفاقی است که درباره اغلب فلاش‌های روی دوربین و فلاش‌های اکسترنال می‌افتد.

رینگ لایت‌های LED از لامپ‌های سفید با ته رنگ گرم تشکیل شده‌اند که از نور روز در محیط داخلی تقلید می‌کنند و رنگ پوست طبیعی سوژه را به شما تحویل می‌دهند.

علاوه بر اینکه می‌توان از رینگ لایت در سبک‌های خاص عکاسی مثل عکاسی از آرایش یا عکاسی مد و فشن استفاده کرد، عکاسی از مراسم‌های مختلف مثل عروسی هم از موارد رایج آن است.

محبوبیت رینگ لایت چیست و چه دلایلی دارد:

حذف سایه‌های مزاحم: از آن جایی که منبع نور فاصله‌ی خیلی کمی با سوژه و با دوربین دارد سایه‌های اطراف سوژه از بین می‌روند و نقطه‌ی کوری نخواهید داشت.

ایجاد حلقه‌ای نورانی در چشم: این دقیقا همان نکته‌ای است که سبب می‌شود تصاویر چهره‌ای که با رینگ لایت ثبت شده‌اند جذابیت خاصی داشته باشند.

کاربرد راحت: به نسبت دیگر ابزارهای نوری برای عکاسی اندازه‌ی جمع و جور و قابل حملی دارد. کار کردن با آن هم خیلی ساده‌تر است و انتخاب‌های متنوعی را پیش روی شما خواهد گذاشت.

به صورت کلی دو نوع رینگ لایت در بازار مشاهده می نمایید:

موارد ایستاده: از این رینگ ها بیشتر در آتلیه ها، آرایشگاه ها و گاها در فضاهای باز استفاده می شود. معمولا از لحاظ اندازه بزرگ می باشند و دارای پایه ای هستند که به راحتی اندازه آن تغییر می نمایند و زاویه نور را تنظیم می کند.

 موارد رومیزی یا متصل به دوربین: شما می توانید آنها را به گوشی خود متصل نمایید. معمولا این نوع رینگ لایت ها دقیقا نزدیک لنز دوربین قرار می گیرند تا کمبود نور را جبران نمایند. از لحاظ اندازه این موارد کوچک می باشند. همچنین قیمت آنها نیز به نسبت سایر موارد کمتر می باشد.

تاریخچه رینگ لایت چیست ؟

تاریخچه رینگ لایت چیست ؟

اولین رینکلایت‌ها در ابتدا در سال 1952 و به منظور استفاده در صنعت دندان پزشکی طراحی و ساخته شدند و امروزه در عکاسی نیز کاربردهای فراوانی دارند. معمولا منبع نور رینگ لایت‌ها یک چراغ حلقه‌ای معمولی فلوئورسنت بوده، ولی امروزه بیشتر از چراغ‌های LED برای این منظور استفاده می‌کنند، چرا که هم کنترل بهتری دارند، هم قیمت کمتر، هم ماندگاری بیشتر و هم کیفیت بالاتر، در عین حال انرژی بسیار کمتری هم مصرف می‌کنند.

انواع کاربردهای رینگ لایت چیست ؟

انواع کاربردهای رینگ لایت چیست ؟

کاربرد رینگ لایت چیست؟ همیشه برای فیلمبرداری، عکاسی، و یا امور دقیقی مثل آرایشگری و … نورِ محیط نمی تواند کافی و مناسب باشد. دلایل نامناسب بودن نور محیطی برای این امور را می توان اینچنین برشمرد:

  • کافی نبودن نور از نظر شدت
  • نامناسب بودن نور از نظر رنگ ( درجۀ کلوین )
  • نامناسب بودن زاویۀ تابش
  • سایه های ناخواسته

برای اینکه این موارد برطرف شود، نیاز به یک منبع نور ثابت داریم. این منبع نوری می بایست ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • نور کافی از نظر شدت و قابلیت تنظیم آن
  • بازۀ درجۀ کلوین مناسب قابل تنظیم در حالت های مختلف
  • امکان تنظیم زاویه نور و ارتفاع منبع نوری
  • دفیوزر با کیفیت برای ایجاد سایه های نرم

حال این موارد را در چه نوع منبع نور ثابتی می توانیم داشته باشیم؟ رینگ لایت!

رینگلایت با کیفیت، در صورتی که تمامِ ویژگی های بالا را داشته باشد، ما را از هر منبع نوری دیگری برای عکاسی، فیلمبرداری و … بی نیاز می کند.

ما با جواب به سوال رینگ لایت چیست به شما کمک می کنیم تا این دستگاه نورپردازی را به صورت کامل بشناسید.

از رینگ لایت برای موارد مختلفی استفاده می‌شود که از مهم‌ترین کاربردهای رینگ لایت عکاسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد رینگ لایت

عکاسی ماکرو

هنگامی که قصد عکاسی ماکرو را داشته باشید، سوژه‌های شما بسیار کوچک هستند و لازم است که نور به اندازه کافی تابیده شود تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید. در عکاسی ماکرو، نور طبیعی کافی نیست و نمی‌تواند بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد. به همین دلیل با استفاده از رینگ لایت عکاسی نور مناسب به سوژه تابیده می‌شود تا سایه‌ها از بین رفته و جزئیات به صورت کامل در عکس دیده شود.

عکاسی از نمونه‌کار آرایشگاهی

آرایشگرها هنگامی که فردی را آرایش می‌کنند، از آن به عنوان نمونه‌کار عکاسی می‌کنند؛ گاهی اوقات این عکس‌ها را در آلبوم و گاهی اوقات در صفحه اینستاگرام خود منتشر می‌کنند. در عکاسی از آرایش افراد جزئیات اهمیت زیادی دارد و اگر نور به اندازه کافی نتابد، ممکن است جزئیات به خوبی دیده نشود؛ به عنوان مثال اگر نور به اندازه کافی نباشد و آرایشگر قصد عکاسی از رنگ مو را داشته باشد، نمی‌تواند رنگ دقیق را ثبت کند. به همین دلیل استفاده از رینگ لایت سالنی گزینه مناسبی است.

استفاده در سالن‌های آرایشی

نور در سالن‌های آرایشگاهی اهمیت زیادی دارد! دلیل آن هم این است که آرایشگرها برای آرایش افراد نیاز به نور دارند تا بتوانند جزئیات کار را به خوبی مشاهده کنند. یکی از کاربردهای رینگ لایت سالنی این است که آرایشگرها آن را به صورت فرد موردنظر تابانده تا بهترین نتیجه را از آن بگیرند.

اینفلوئنسرهای آرایشی

اینفلوئنسرهای آرایشی از رینگ لایت برای تولید محتوا استفاده می‌کنند؛ در واقع هنگامی که آن‌ها جلوی دوربین قرار می‌گیرند، رینگ لایت را به صورت خود تابانده تا بتوانند در محتوای ویدئویی خود جزئیات بیشتری را نشان دهند. رینگ لایت چیست 

عکاسی غذا

عکاسی غذا یکی دیگر از بخش‌های عکاسی است که طرفداران زیادی دارد و این روزها بسیاری از رستوران‌ها از آن استفاده می‌کنند! نورپردازی در عکاسی غذا اهمیت زیادی دارد و برای نشان دادن کیفیت و لذیذ بودن غذا می‌توانید از رینگ لایت استفاده کنید و بهترین نتیجه را از عکاسی خود بگیرید.

بلاگرها و ولاگرها

بلاگرها روزانه چندین پست و استوری از خود منتشر می‌کنند و به همین دلیل به منبع نور کوچک، قابل حمل و سبکی نیاز دارند که به راحتی در هر جایی قابل استفاده باشد. رینگ لایت چیست 

کاربرد رینگ لایت در پزشکی چیست ؟

همچنین شاید برایتان جالب باشد که بدانید کاربرد رینگ لایت‌ در پزشکی و به‌خصوص دندان‌پزشکی چیست ؟  استفاده از این حلقه‌های نورانی هم می‌تواند برای عکاسی زیبایی باشد و هم در حین کار. رینگ لایت با نورپردازی مناسب به سوژه، دید خوبی را به پزشک برای معاینه و جراحی می‌دهد. این مسئله در دندان‌پزشکی بسیار موردتوجه است؛ زیرا با نزدیک کردن آن به دهان و دندان نور ملایم و دیدی متمرکز را در اختیار دندان‌پزشک قرار خواهد داد و به همین دلیل رینگ لایت دندانپزشکی از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 از طرف دیگر، رینگ لایت‌ها برای عکاسی زیبایی در حیطه پزشکی نیز به کار می‌روند. با استفاده از رینگ لایت، دندان‌های افراد، پوست یا حتی بینی آن‌ها بدون هیچ عیبی جلوه می‌کند. به همین علت، بهترین وسیله برای افزودن جذابیت مضاعف به نتیجه درمان و جراحی است. به‌خصوص آنکه سطحی درخشان و هاله‌ای نور را بر روی صورت سوژه ایجاد می‌کند و با پنهان کردن سایه‌های اطراف، در نمایش واقعیت امر نیز موثر است.

کاربرد رینگ لایت به‌عنوان چراغ مطالعه چیست ؟

همچنین رینگ لایت‌ها می‌توانند نقش یک چراغ خواب یا چراغ مطالعه را نیز ایفا کنند؛ این به شما بستگی دارد که این حالت را بپسندید یا نه اما می‌تواند ایده‌ای نو و جالب به نظر بیاید. با داشتن یک رینگ لایت دیگر نیازی به خرید چراغ خواب نخواهید داشت؛ زیرا یک نمونه از آن را در اختیار دارید. همچنین یک رینگ لایت همراه با سه پایه رومیزی بهترین چراغ مطالعه نیز به حساب می‌آید؛ نه چشم را آزار می‌دهد و نه سطح زیادی از میز را اشغال خواهد کرد. علاوه‌بر این‌ها، نور متعادلی را تامین می‌کند که برای مطالعه بسیار مناسب است. رینگ لایت چیست 

عکاسی پرتره با رینگلایت

چین و چروک و لکه‌ها را به حداقل می‌رساند.

تولید محتوا برای یوتوب

سایه را کاهش می‌دهد، نوری یکنواخت و نرم روی صورت سوژه ایجاد می‌کند.

عکاسی تبلیغاتی

می‌تواند به زیبایی هر چه تمام‌تر سوژه را به تصویر بکشد

امیدوارم مقاله‌ی رینگ لایت چیست ؟ انواع کاربردهای آن برایتان مفید و جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید، همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

رینگ لایت چیست ؟

محصولات اگمان