آموزش ساخت رینگ لایت در خانه

آموزش ساخت رینگ لایت در خانه

ساخت رینگ لایت (نور حلقه ای) آن‌قدرها که فکر می‌کنیم کار راحتی نیست، اما بسیار لذت‌بخش است و طبیعتاً وقتی وسیله‌ای کاربردی را خودمان می‌سازیم، استفاده از آن وسیله جذاب می باشد .

از سال‌ها پیش، بسیاری از لامپ‌های مهتابی و کم مصرف که به صورت سقفی نصب می‌شوند (خصوصاً در دفاتر اداری یا بیمارستان‌ها) به صورت نور حلقه ای شکل ساخته می‌شدند تا هم جای کمتری بگیرند و هم سایه کمتری ایجاد کنند. رینگ لایت‌ هم تقریباً همان ساختار را دارند، با این تفاوت کوچک که منبع نوری آن‌ها تنها در یک سمت این دایره ایجاد می‌شود و سمت دیگر تاریک است. حالا بازار پر شده از انواع رینگ لایت که برای کارهای مختلفی و عموماً برای عکاسی و تولید محتوای ویدیویی استفاده می‌شود.

 

شاید شما هم علاقه پیدا کردید که با رینگ لایت از خودتان ویدیو ضبط کنید اما قیمت رینگ لایت برای شما بالا است یا علاقه دارید خودتان بسازید.
ساخت رینگ لایت آن‌قدرها که فکر می‌کنیم کار راحتی نیست، اما بسیار لذت‌بخش است. در این مقاله می‌خواهیم نکاتی که برای ساخت رینگ لایت یا همان نور حلقه ای لازم است بدانید را با هم مرور کنیم.

چگونه خودم یک نور حلقه‌ ای بسازم

وسایل مورد نیاز برای ساخت رینگ لایت

  • سیم مفتولی قوی به طول 10 متر
  • کارتن خالی بزرگ
  • کابل برق به طول 3 متر
  • چسب برق و دو شاخه
  • ریسه LED به طول 10 (1 یا 2 عدد) 
  • ورق آلومینیومی
  • چسب مایع
  • قیچی یا یک کاتر کوچک 
  • چسب چوب
  • تعدادی بست کمربندی

مرحله اول: ساخت شاسی رینگ لایت

ابتدا به یک شاسی یا بدنه برای نگهداری LED ها نیاز داریم. اگرچه بعداً برای ایجاد یک سطح صاف برای این بدنه از یک کارت بزرگ استفاده می‌کنیم، اما لازم است تا آن را طوری محکم کنیم که به راحتی خم نشود. برای این کار از سیم مفتول‌ استفاده می‌کنیم.
سیم را به صورت دایره‌های متحد المرکز طوری بپیچید که اندازه نهایی آن مطابق با اندازه رینگ لایتی بشود که می‌خواهید بسازید. به راحتی می‌توانید قطر دایره رینگ لایت نهایی را با روش قطر ضرب در 3.14 محاسبه کنید.

مثلاً اگر می‌خواهید که قطر دایره بیرونی رینگ لایتی که می‌سازید برابر 50 سانتی متر باشد، باید 50 را در 3.14 ضرب کنید که عددی برابر 157 سانتی‌متر می‌شود. یعنی دایره بیرونی به حدود 1.5 متر مفتول نیاز دارید. حالا اگر برای ساخت این شاسی به 4 ردیف سیم نیاز داشته باشید، چیزی حدود 6 متر مفتول نیاز خواهید داشت. این مفتول‌ها را با سیم‌های کوتاه به هم ببندید تا شاسی رینگ لایت ساخته شود.

مرحله دوم: ساخت صفحه رینگ لایت

حالا باید صفحه رینگ لایت را بسازیم. برای این کار از یک کارتن بزرگ و قوی استفاده می‌کنیم. رنگ آن اصلاً اهمیتی ندارد. چون بعداً روی آن پوشیده می‌شود. اما سعی کنید از یک کارت محکم استفاده کنید که به راحتی خم نشود. شاسی ساخته شده از مفتول‌ها را روی آن قرار دهید و شکل آن را با یک مداد بکشید. بعد با استفاده از یک تیغ کاتر یا قیچی روی خطوط را برش بزنید. سعی کنید در هنگام برش زدن، کارتن را خم نکنید. چون باعث می‌شود تا بعداً از همان نقطه تا شود.

مرحله سوم: ساخت سطح انعکاسی

در این مرحله لازم است تا یک سطح انعکاسی خوب برای زیر LED ها بسازیم. ما برای این کار از ورقه‌های آلومینیومی استفاده می‌کنیم. این ورقه‌ها به صورت تیوب‌های آماده در فروشگاه‌های لوازم آشپزخانه در دسترس هستند.

تکه‌هایی با اندازه مناسب از این ورقه را برش بزنید و دور کارتن دایره‌ای شکل بپیچید. اگر اندازه رینگ لایتی که می‌خواهید بسازید بزرگ است، می‌توانید قبل از این کار، سطح کارتن را با چسب چوب غلیظ بپوشانید و شاسی مفتولی را روی آن بگذارید تا خوب به کارتن بچسبد. بعد ورقه‌های آلومینیومی را روی آن بپیچید. چسب چوب بعد از خشک شدن، بسیار محکم می‌شود و جلوی انعطاف‌پذیری کارتن را می‌گیرد.

در هنگام پیچیدن ورقه آلومینیومی اصلاً سلیقه به خرج ندهید! هرچقدر این ورقه‌ها چروکیده‌تر باشند برای کار ما مناسب تر هستند. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، این برگه‌ها را با کف دست روی شاسی مقوایی سفت می‌کنیم تا به خوبی شکل بگیرند. البته ما تنها از یک سمت این بخش برای بازتاب نور استفاده می‌کنید و بعداً می‌توانید اگر دوست داشتید سطح دیگر را به دلخواه خودتان رنگ کنید.

مرحله چهارم: نصب نوار ریسه LED

بسته به اینکه نوار LED که استفاده می‌کنید چقدر ضخامت و انعطاف پذیری دارد، می‌توانید آن را دور شاسی مفتولی بپیچید یا حتی آن را با چسب دوطرفه به سطح آلومینیومی بچسبانید.

سطح کنید ریسه را طوری روی شاسی مفتولی بپیچید که LED ها رو به بیرون قرار گیرند. به این صورت نور بیشتری را به سمت سوژه بازتاب می‌دهند. طبیعتاً برای ساخت رینگ لایت نیاز به LED هایی با نور زیاد دارید، اما اگر نور آن‌ها کم است می‌توانید تعداد دور ریسه‌ها را بیشتر کنید.

ساخت نور حلقه ای

در وب‌سایت‌های فروشگاهی می‌توانید ریسه‌های تزئینی بسیار سبکی را پیدا کنید که اگرچه نور خیلی زیادی ندارند، اما اگر به تعداد کافی با هم ترکیب شوند، می‌توانند منبع نورانی پرقدرتی را ایجاد کنند. اغلب این ریسه‌ها در انتهای خود دارای یک سوکت نری و مادگی برای اتصال به یکدیگر هستند و می‌توانید آن‌ها را با هم سری کنید تا نور بیشتری ایجاد کنند.
برای بستن ریسه به شاسی مفتولی می‌توانید از بست‌های کمربندی یا نوار چسب هم استفاده کنید. نهایتاً بند‌های کمربندی اضافی یا نوار چسب ها را با دقت برش بزنید.

مرحله پنجم: نصب نوار LED روی بدنه آلومینیومی

حالا باید نوار LED را روی بدنه براق آن نصب کنید. در این مرحله اصلاً از چسب استفاده نکنید. به این خاطر که استفاده از چسب باعث کاهش بازتاب ورقه‌های براق آلومینیومی می‌شود و مقدار نور رینگ لایت را کاهش می‌دهد.

نور حلقه ای ساخت

استفاده از بست‌های کمربندی لاستیکی هم باید به گونه‌ای باشد که سطح نورانی LED ها را به سمت داخل نچرخاند. در این مرحله سعی کنید با دقت و سلیقه، طوری نوار LED را روی شاسی نصب کنید که همه LED ها رو به بیرون قرار بگیرند

مرحله آخر: قرار دادن مانت دوربین در میان رینگ لایت

ساخت رینگ لایت به مرحله آخر خود رسیده است. حالا با روشن کردن ریسه‌ها، نور رینگ لایت به صورت ملایم و بدون سایه به سمت روبرو می‌تابد. اما نکته مهم این است که بتوانید دوربینتان را دقیقاً در میان حفره داخلی رینگ لایت قرار دهید. طوری که رینگ لایت حرکت نکند و دوربین بتواند از نور یکدست آن استفاده کند.
در اینجا می‌توانید از روش های مختلفی استفاده کنید.می‌توانید آن را روی یک سه پایه مخصوص فلاش محکم کنید. این سه‌پایه های نورپردازی را می‌توانید از فروشگاه اگمان هم پیدا کنید.

نور حلقه ای ساخت

استفاده از بست‌های کمربندی لاستیکی هم باید به گونه‌ای باشد که سطح نورانی LED ها را به سمت داخل نچرخاند. در این مرحله سعی کنید با دقت و سلیقه، طوری نوار LED را روی شاسی نصب کنید که همه LED ها رو به بیرون قرار بگیرند

چند نکته برای استفاده بهتر از رینگ لایت

همان‌طور که دیدید، ساخت رینگ لایت ( نور حلقه ای ) به همین سرعت انجام می‌شود. اما اگر می‌خواهید از آن استفاده بهتر و بیشتری بکنید، چند نکته کوچک می‌تواند کارآیی آن را بیشتر کند.

نخست اینکه این رینگ لایت ساختنی برخلاف رینگ لایت‌های حرفه‌ای دارای نور ثابت است. یعنی نمی‌توانید نور آن را کمتر یا بیشتر کنید.در صورتی که هنگام کار ممکن است نیاز باشد تا گاهی اوقات رینگ لایت را به سوژه نزدیک کنید و در عوض شدت آن را کاهش دهید.

برای این منظور می‌توانید از دو رشته ریسه استفاده کنید که سیم برق هر کدام جداگانه باشد، یا یک کلید دو پل سر راه آن‌ها قرار دهید تا بتوانید در مواقع لزوم، نور آن را نصف یا دو برابر کنید. این نکته، خصوصاً درباره رینگ لایت‌هایی که اندازه بزرگی دارند بسیار مهم است.

نکته دوم اینکه بهتر است پایه نگهداری دوربین را کاملاً جدا از رینگ لایت ( نور حلقه ای ) در نظر بگیرید. به‌هرحال این رینگ لایت، یک کاردستی خانگی است و مقاومت آن در حدی نیست که بتواند وزن یک دوربین را تحمل کند. بنابراین بهتر است دوربین را روی یک سه پایه مخصوص خودش قرار دهید و رینگ لایت را صرفاً روبروی دوربین بگذارید.

اما اگر از چسب چوب برای محکم کردن بدنه رینگ لایت استفاده کرده باشید، احتمالاً می‌تواند به راحتی وزن یک موبایل را تحمل کند. برای قرار دادن گوشی در وسط رینگ لایت می‌توانید از پایه‌های هولدر مخصوص موبایل که برای نصب روی بدنه ماشین طراحی شده‌اند استفاده کنید. کافیست این هولدر‌ها را به رینگ لایت ساخت خودتان وصل کنید و گوشی را در میان آن محکم کنید.

نکته مهم بعدی مشکل پرش نور است. اغلب ریسه‌ها برای ایجاد روشنایی موضعی ساخته می‌شوند و دارای فلیکر هستند. فلیکر یا همان پر پر زدن نور یکی از مهم‌ترین مشکلات رینگ لایت‌های خانگی است که تنها در دوربین و هنگام فیلم‌برداری قابل تشخیص است.

بهتر است هنگام خرید نوار یا ریسه حتماً دوربین خودتان را همراه ببرید و فلیکر ریسه را آزمایش کنید. در صورتی که LED های استفاده شده دارای پرش باشند، عملاً غیر قابل استفاده خواهند بود و تصویر آن‌ها به گونه‌ای است که انگار مدام در حال پلک زدن هستید!

اگرچه ساخت رینگ لایت در خانه کاری لذت بخش است و موجب صرفه جویی در هزینه‌های شما خواهد شد، اما توجه داشته باشید که کیفیت نوری که از رینگ لایت دست ساز می‌گیرید به اندازه رینگ‌لایت‌های حرفه‌ای موجود در بازار نخواهد بود. به علاوه این که رینگ‌ لایت‌های جدید امکانات جانبی جالبی دارند که در نهایت باعث می‌شود ضبط ویدیو یا عکاسی برای شما آسان شود و خروجی کار هم متمایز باشد.

محصولات اگمان