آموزش عکاسی با رینگ لایت

آموزش عکاسی با رینگ لایت

آموزش عکاسی با رینگ لایت

روشن کردن رینگ لایت و تنظیم آن کار سختی نیست اما برای عکاسی حرفه ای با رینگ لایت باید چند نکته مهم درباره این وسیله محبوب نورپردازی را بدانید.آموزش عکاسی با رینگ لایت 

آموزش عکاسی با رینگ لایت
آموزش عکاسی با رینگ لایت

برای عکاسی با رینگ لایت باید نکاتی را مد نظر داشته باشید که در ادامه عنوان می‌کنیم:

دوربین را کجا قرار دهیم؟

فرقی نمی‌کند که از چه نوع دوربینی استفاده می‌کنید؛ دوربین عکاسی یا دوربین گوشی، بهترین زاویه برای قرار دادن دوربین وسط رینگ لایت است.

معمولا رینگ لایت‌ها در حلقه داخلی جایی برای نصب دوربین یا موبایل دارند. اگر هم نداشته باشند، لوازم جانبی یا هولدر مورد نیاز را در جعبه می‌گذارند. اگر هم هیچ راهی برای قرار دادن دوربین در وسط رینگ لایت نداشتید، می‌توانید از سایر انواع پایه‌های موجود در بازار استفاده کنید و فقط آن را طوری تنظیم کنید که در میان رینگ لایت قرار بگیرد.

رینگ لایت های اگمان همگی دارای هولدر موبایل هستند تا بتوانید به راحتی گوشی خود را داخل رینگ لایت قرار دهید و از عکاسی با ان لذت ببرید.

وقتی لنز دوربین در مرکز رینگ لایت و نزدیک به منبع نور قرار می‌گیرد، سایه‌ها روی سوژه حذف می‌شود و بهترین نتیجه را می‌گیرید.

البته این نکته زمانی درست است که قرار است از فاصله نزدیکی اقدام به عکاسی یا فیلمبرداری کنید و یک منبع نور دارید که فقط قرار است تمام بخش‌های سوژه را روشن کند.

وقتی که قرار است از رینگ لایت به عنوان منبع نور جانبی استفاده شود، آن موقع مطابق تکنیک‌های نورپردازی می‌توانید در هر زاویه‌ای که نیاز است رینگ لایت را تنظیم کنید و دوربین هم روی پایه و جدا از رینگ لایت تنظیم کنید.

چرا باید دمای رنگ نور را تنظیم کنیم؟

بسیاری از رینگ لایت‌های موجود در بازار، امکان تنظیم دمای رنگ دارند. این تنظیم مشخص می‌کند که نور رینگ لایت چقدر سردتر یا چقدر گرم‌تر باشد. دمای بالاتر، نوری سفیدتر و نزدیک آبی تولید می‌کند و برای تولید یک منبع نور شبیه به نور روز مناسب است. دمای پایین‌تر، نوری نرم‌تر تولید می‌کند که زردتر و شبیه به نور شمع است.

دمای رنگ نور

با توجه به نور محیط و نتیجه‌ی نهایی کار که مد نظر شماست، باید با تغییر دمای نور، ترکیب نوری مورد نظر خود را پیدا کنید. اگر رینگ لایت شما تنظیمات دمای نور ندارد، با فیلترهای مخصوصی که جلوی منبع نور قرار می‌گیرند، می توانید دمای نور را تغییر دهید و روشنایی آن را تنظیم کنید.

 در کل بهتر است موقع خرید رینگ لایت دقت کنید این تنظیم را داشته باشد تا بعد موقع ادیت عکس یا فیلم مجبور نشوید دمای رنگ را تنظیم کنید چون نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

کلوین (Kelvin) واحدی برای مشخص کردن دمای رنگ نور است. نوری با دمای ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین، نوری گرم و ملایم است که برای عکاسی از چهره با درخششی ملایم، مناسب است. دمای بین ۳۵۰۰ تا ۴۱۰۰ کلوین، یک نور سفید خنثی است که برای هر نوع عکاسی مناسب است. دمای بین ۴۸۰۰ تا ۵۰۰۰ کلوین برای آرایش کردن و گریم و همین‌طور عکاسی از چهره توصیه می‌شود چون نه گرم است و نه سرد.

بعضی وقت‌ها شما می‌خواهید فقط رنگ‌ها واقعی نمایش داده شوند و بعضی وقت‌ها می‌خواهید عکسی با حس سردی بگیرید که تنظیم نور با دمای بالاتر یا به اصطلاح سردتر بهتر است.آموزش عکاسی با رینگ لایت 

تنظیم شدت نور

شدت نور رینگ‌لایت‌ها قابل تغییر است و چه بهتر رینگ لایتی بخرید که تغییرات آن یک درصدی باشد. یعنی نور با بیشترین حساسیت قابل تنظیم باشد نه این که از یک تا صد ۱۰ تا ۱۰ تا کم یا زیاد شود. اشتباه بزرگ خیلی افراد این است که شدت نور رینگ لایت را روی بیشترین حالت تنظیم می‌کنند.آموزش عکاسی با رینگ لایت 

 خیلی وقت‌ها استفاده از تمام قدرت نور آن هم در فاصله نزدیک باعث overexposure می‌شود؛ یعنی نور زیاد باعث می‌شود بخشی از عکس یا ویدیو جزئیاتش مشخص نباشد و تصویر بسیار نامناسب باشد. بهتر است با توجه به فاصله و نوع سوژه نور را کم کم زیاد کنید تا زمانی که overexposure نداشته باشید. خوشبختانه در دوربین‌ها و حتی بعضی اپلیکیشن‌های عکاسی و فیلمبرداری نور بیش از حد تشخیص داده شده و به کاربر نشان می‌دهد که کجای تصویر نور زیادی دارد.

بهترین فاصله‌ی سوژه از رینگ لایت چقدر است؟

آموزش عکاسی با رینگلایت

یکی از سوال‌هایی که زیادی که در اموزش عکاسی با رینگ لایت مطرح می‌شود این است که بهترین فاصله برای قرار دادن سوژه از رینگ لایت چقدر است؟

پاسخ این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد و باید با تجربه کردن فاصله‌های مختلف، خودتان بهترین فاصله را پیدا کنید. نور محیط نقش مهمی در نتیجه‌ی نهایی کار دارد.

در حالت کلی بهتر است که رینگ لایت بین 50 تا 150 سانتی‌متر از چهره فاصله داشته باشد. اگر نور بیش‌از‌اندازه به صورت نزدیک باشد، چهره به‌ شکل غیرطبیعی، روشن و درخشان می‌شود و تفاوت نور چهره و نور محیط، بسیار زیاد می‌شود. در فاصله دورتر از یک متر و نیم هم صورت تاریک می‌شود و سایه‌هایی در اطراف چهره ایجاد می‌شود.

تنظیم رینگ لایت به‌عنوان نور اصلی یا نور محیط

رایج‌ترین روش برای عکاسی با رینگ لایت، قرار دادن دوربین داخل رینگ است. با این روش، شما از رینگ‌لایت به‌عنوان منبع نور اصلی استفاده می‌کنید که مستقیما روی سوژه می‌تابد. اگر این کار را درست انجام دهید، نتیجه‌ی کار، نوری نرم و کاملا توزیع‌شده است که سوژه را روشن می‌کند بدون اینکه هیچ سایه‌ی شدیدی توسط سایر منابع نور ایجاد شود. رینگ‌لایت‌ها برای زمانی مناسب‌اند که بخواهید توجه مخاطب را به چشم سوژه جلب کنید. اما دقت کنید که ایجاد انعکاس زیبا در چشم با کمک رینگ‌لایت، زمانی امکان‌پذیر است که هیچ سطح بازتابنده‌ای در تصویر وجود نداشته باشد.آموزش عکاسی با رینگ لایت 

مثلا اگر سوژه عینک می‌زند، احتمالا استفاده از رینگ‌لایت باعث ایجاد بازتاب‌های ناخواسته و آزاردهنده در تصویر می‌شود. می‌توانید از رینگ‌لایت به روش‌های دیگر هم استفاده کنید. مثلا آن را به‌عنوان نور محیطی در عکاسی از پرتره بالای سر سوژه قرار دهید. برای استفاده از رینگ‌لایت به‌عنوان نور محیط، رینگ‌لایت‌های بزرگ‌تر بخرید.آموزش عکاسی با رینگ لایت 

از چراغ حلقه خود به عنوان پشتیبان استفاده کنید

نور حلقه ای

چراغ های حلقه LED خیلی داغ نمی شوند. بنابراین اگر یکی از آنها را دارید، دما را آزمایش کنید، سپس با خیال راحت اجازه دهید سوژه خود را با نور حلقه ای برای عکس های منحصر به فرد عکاسی کند.

ژست‌های مختلف را امتحان کنید

بخش بزرگی از طرز استفاده رینگ لایت به ژستی که می‌گیرید بستگی دارد؛ حتی می‎توانید رینگ لایت را در دست سوژه قرار دهید تا با آن ژست بگیرد. کمی خلاقیت به خرج دهید و از این که رینگ لایت داخل کادر عکس دیده شود نترسید.

بازتاب نور رینگ لایت در چشمان جلوه ی زیبایی را ایجاد می کند

رینگ لایت می تواند در چشمان سوژه جلوه ی زیبایی به نام CATCH LIGH ایجاد کند. این ویژگی در عکاسی پرتره بسیار پرکاربرد است.

آموزش عکاسی با رینگ لایت 

هنگام استفاده از رینگ لایت مراقب سطوح بازتابنده باشید

تصحیح انعکاس ها در فتوشاپ امری عادی است، اما اگر عکاسان از همان ابتدا عکس را به درستی ثبت کنند یک گام ضروری به جلو افتاده اند.

انعکاس ها باعث ایجاد سایه های بیشتری می شوند و همچنین ممکن است نور را به لنز دوربین منعکس کنند.

رنگ پس زمینه مناسب

هنگامی که رنگ پس‌زمینه سفید است، استفاده از نور حلقه انعطاف‌پذیری بیشتری در عکس‌برداری می‌دهد. در واقع، بازاریابان دیجیتال پس‌زمینه‌های سفید را ترجیح می‌دهند، زیرا برش محصول در تصویر را بسیار آسان‌تر می‌کند.

اساساً اینگونه است که عکاسان پس از عکاسی از آیتم ها در پس زمینه سفید، فایل های PNG را با پس زمینه شفاف ایجاد می کنند.

پس در کل موقع عکاسی با رینگ لایت این نکات را در نظر بگیرید:آموزش عکاسی با رینگ لایت 

  • شدت نور
  • دمای نور
  • فاصله
  • زاویه نسبت به سوژه
  • ترکیب با سایر منابع نوری
  • ژستی که جلوی دوربین می‌گیرید

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل آموزش عکاسی با رینگ لایت را مورد بررسی قرار دادیم و روش های خلاقانه برای استفاده از این ابزار را در عکاسی معرفی کردیم. شما اگر با نحوه استفاده از رینگ لایت آشنا باشید به راحتی می توانید تصاویر زیبا و جذابی را به ثبت برسانید. شرکت اگمان یکی از فروشگاه های آنلاین در زمینه تجهیزات نورپردازی است و برای آموزش های عکاسی و نحوه استفاده از تجهیزات عکاسی می توانید سایت ما را دنبال کنید.

آموزش عکاسی با رینگ لایت 

محصولات اگمان